A domain (ejtsd: domén) internetes cím, egy egyedi internetes azonosító. A honlap azonosítója, amelynek formátuma: www.valami.hu, ha magyarországi nevekről beszélünk. A www jelentése: world wide web, vagyis világháló.
A domain név utolsó két (vagy három, vagy négy) betűje legtöbbször az országot jelöli, de lehet például „com” és „eu” is az utolsó jelölő tag. A com a commercial, vagyis a kereskedelmi szó rövidítése, az eu pedig az Európai Unió domain végződése, mely 2006. április óta az Uniós állampolgárok, cégek, szervezetek részére szabadon regisztrálható a „first come, first served” (vagyis aki először kéri, az kapja) elv alapján.
A domain végződések kiosztásáért az ICANN nemzetközi szervezet felel, akik döntenek az új végződések kiosztásáról. Ilyen a legutóbbi időkben kiadott végződések a .mobi vagy a .asia. A szervezet nem csak új domainterek kiosztásáról dönt, hanem akár visszavonásukról is. A végződések kiosztása, visszavonása az egyes országok, államok földrajzi feldarabolódásával is összefüggésben van, pl: lásd a korábbi jugoszlávia vagy Szovjetunió és a utódállamaik.
A domain név lehet ékezetes is, a betűkön és a számokon kívül azonban csak kötőjelet tartalmazhat. A .hu domaintérben (vagyis a .hu végződésű neveknél) 2004 óta van lehetőség ékezetes domain nevek igénylésére. Az igénylés menete ugyanaz, mint az ékezet nélküli domain-eknek.
Hogyan találhatok meg egy céget az interneten?
Ha ismerjük egy cég domain-nevét, azt elég beírni a böngésző (Internet Explorer vagy Mozilla Firefox) felső kereső sorába, és máris az adott honlapon találjuk magunkat. Ha nem emlékszünk a pontos névre – hiszen itt minden kötőjel is számít – a keresőmotorokhoz kell fordulnunk segítségért.
Mi az az aldomain?
A ponttal elválasztott, összetett domainnév első része, amellyel lehetővé válik a domain néven belül alcsoportok létrehozása. Az alcsoportok a domain egyes alkönyvtárai, így ezekhez lehet könnyebben megjegyezhető címet rendelni.
Az aldomain felhasználás egyik lehetsége területe, amikor egy cég több profilját akarja elkülönülten bemutatni vagy a szolgáltatásait akarja ilyen módon szétválasztani a weben, pl: tarhely.domain1.hu vagy monitoring.domain1.hu.
Miért fontos a saját domain név?
Léteznek ingyenes tárhely szolgáltatók, ahol 10 perc alatt készíthetünk maguknak egy domain nevet, illetve egy honlap tárhelyet. Bizonyos esetekben ezek is megfelelnek (főleg ha a barátainknak készítünk weboldalt, ahol a családi fotókat szeretnénk közzétenni), máskor azonban inkább a saját domain ajánlható.
A saját domain név előnyei:
- Tekintély, komolyság – megalapozottságot és lekövethetőséget ad a cégünknek, vállalkozásunknak
- Megjegyezhetőség – könnyebben megjegyezhető, mint egy bonyodalmasabb ingyenes tárhely címe
- Keresőkben elfoglalt jobb pozíció – a találati listán elfoglalt kedvező helyezés sok mindentől függ, közte a megfelelő domain név választástól, illetve az adott tárhely programozási jellemzőitől. Az ingyenes tárhelyek felső sávjában egy reklámcsík látható, ennek biztosítása pedig úgynevezett frame-es szerkezettel történik. Ezt a szerkezetet pedig a keresőrobotok nem nagyon kedvelik.
Magyar vagy európai uniós domaint válasszak? A .hu vagy a .eu a jobb?
Magyar cégek illetve honlapok esetében sokan eleve feltételezik a .hu végződést. Ha .eu végződést választunk, és honlapunkat legtöbben begépelik, tehát közvetlenül keresnek meg bennünket, akkor ez félreértésekre, félregépelésre ad lehetőséget, ami végső soron azt eredményezi, hogy nem találnak meg bennünket.
Ha azonban tervezzük a külföldi piacokra való kilépést is, célszerű a .eu és a .com végződésű neveket is lefoglalni.
Hány domain nevet érdemes vásárolni?
A domain neveket valójában nem lehet megvásárolni, csak bérelni. Ez azt jelenti, hogy egy adott domain név fenntartásáért évente kell fizetni a domain regisztrátornak. Meg kell tehát fontolni, hogy hány ilyen nevet foglalunk le, hiszen ez minden évben pénzbe kerül.
Mikor érdemes lefoglalni egy domain nevet?
* Olyan tevékenységet végzünk, amire úgy gondoljuk, nagy kereslet lesz a jövőben. Ha például úgy gondoljuk, hogy óriási szükség lesz lufihámozásra, lefoglalhatjuk a következő neveket:
- lufihamozas.hu
- lufihamozo.hu
- hamozottlufi.hu
- hamozott-lufi.hu
- lufihamozo-budapest.hu
Mint látható, a domain nevek sora a végtelenségig bővíthető, így kicsi az esély, hogy egy versenytársat sarokba tudunk szorítani az „előle” lefoglalt domain névvel. Elég ugyanis egyetlen kis kötőjel…
* Bejáratott honlapunk, blogunk van egy ingyenes szolgáltatónál.
Az ingyenes tárhely és domain szolgáltatók érdeke, hogy előbb-utóbb a jól bejáratott lapokon hirdetések jelenjenek meg. A túl sok hirdetés azonban zavarja a honlap látogatóit, sőt, mivel lassítja az oldal letöltődését, használhatatlanná is teszi az oldalt. Ha megvan a domain név, kisebb zökkenőkkel, de át tudjuk terelni a forgalmat a saját lapunkra.
Lehet-e ugyanazt a tartalmat különböző domain nevek alá feltölteni?
Technikailag lehetséges, de nem ajánlott, ha a honlap tulajdonosa szeretne jó helyet elérni a keresők találati listáján. Ugyanis a duplikált tartalomért büntetés jár a keresőktől. (Pl. Google)
Forrás: domain1.hu